Mnogo je načina na koji mačke komuniciraju sa okolinom i ljudima. Komunikacija sa vlasnikom je upravo osnovni razlog zašto mačke mjauču.
Mačke uopšte ne moraju koristiti mjauk za “sporazumevanje” sa drugim mačkama?
Sigurno niste videli da se mačke mimoiđu uz mjauk. Ako se i oglase, to obično zvuči neprijatno; skoro kao zavijanje.
Ipak – zašto mačke mjauču? Da li time nešto pokušavaju da nam kažu? Vestratek donosi nekoliko situacija kroz koje možete tumačiti šta znači kada mačka glasno mjauče…
Glad kao osnovni razlog zašto mačke mjauču
Mačka glasno mjauče kad je gladna. Glad, žeđ i slična stanja su osnovni razlog zašto se naše krznene ljubimice oglašavaju, i “komuniciraju” sa vlasnikom.
Iako je glad osnovni razlog zašto mačke mjauču, treba znati da one tako iskazuju svoje želje jedino vlasniku. U prirodi, mačke nemaju potrebu za mjaukanjem.
Vi kao vlasnik, najbolje poznajete svoju mačku i njene pobude za mjaukanjem. Sledeći put kad je čujete, prvo bacite pogled da li joj je činijica sa hranom prazna.
Mjaukanje, plakanje ili zavijanje tokom dana mogu jednostavno biti ponašanje kojim mačka traži pažnju. Ona može mjaukati i ako vas dugo nije videla, tako da to “Mjau” vrlo lako može biti i “Zdravo”! Tada je mjaukanje obično praćeno gestovima poput:
- Uvijanje oko nogu
- Maženje o ivice zida
- Propinjanje, i dr.
Mjaukanje može biti znak rivalstva za vreme parenja
Ako je vreme parenja, to takođe može biti jedan od razloga zašto mačke mjauču. Za vreme parenja, veoma su česti okršaji mužjaka, praćeni karakterističnim mjaukanjem i dugim zavijanjem.
Ženke takođe mogu mjaukati kada dostignu polnu zrelost. Vlasnici često biraju da svoje mezimce i mezimice sterilišu, odnosno kastriraju, kako bi izbegli ovakvo oglašavanje.
Neispunjena polna želja kod mačaka može biti prilično teskobna, iako naučnici nisu sasvim sigurni da li mačka prolazi koroz konkretnu bol tokom “teranja”.
Zašto mačka mjauče noću?
Plačljivo mjaukanje u kasnim satima može biti znak da je mački dosadno. Mačke su noćni predatori, noću love, a pošto vaša živi u kući – verovatno samo ima viška energije.
Postoji i teorija koja na još jedan način objašnjava zašto mačka mjauče noću.Teorija zastupa mišljenje da mačke koje ostaju same duži vremenski period, mogu postati anksiozne, i svoje nezadovoljstvo ispoljiti kroz mjaukanje, koje se veoma često odvija noću, i to pred vratima.
Mjaukanje pred ulaznim i drugim vratima u domu
Ako ste usvojili mačku koja je u nekom trenutku svog života bila na ulici (napolju), ona taj osećaj slobode nikada neće zaboraviti.
Stoga, želja za ponovnim izlaskom iz kuće je čvrst razlog zašto mačke mjauču noću, i zašto mačka mjauče pred vratima.
Ako je odrasla u kući, sasvim je moguće da samo želi da istražuje (kao što izlazi na terasu). Slično se događa i sa mjaukanjem pred vratima koja nisu ulazna.
Mačke su veoma teritorijalne životinje. “Prepreka” odnosno zatvorena vrata im se uopšte ne dopadaju.
Zašto mačka ne mjauče
Da bismo dali adekvatan odgovor na pitanje zašto mačka ne mjauče, moramo posmatrati nekoliko uglova.
- Da li postoji neki razlog zašto mačka ne može da mjauče?
- Da li postoji razlog zašto mačka čudno mjauče?
- Da li je mačka odjednom prestala da mjauče, ili je odjednom počela stalno mjaukati?
Nagli gubitak oglašavanja ljubimca, može ukazivati na depresiju, letargiju, gubitak apetita, otežano disanje, bol i dr. zdravstvene poremećaje i uslovljava odlazak kod veterinara.
Ako je maca počela mjaukati odjednom, npr. dok ide u wc, onda je to takođe znak da je nešto boli, da ima pesak ili neki drugi problem.
Bol i uznemirenost kao razlozi zašto mačka glasno mjauče
Ako mačka glasno mjauče, takav mjauk može biti indikator da je je nešto boli ili je uznemirena.
Vokalizacija je česta kod pojava kada životinju nešto muči ili je boli, pa tako mjaukanje ne mora biti istog intenziteta kao inače.
Može se dogoditi da mačka glasno mjauče, da mačka stalno mjauče, ali i da se uopšte ne čuje – čak ni kad je gladna.
Stoga, pripazite i na tonalitet i učestalost mjaukanja mačaka. Potrudite se i u njihov život ne uvodite česte promene.
Ukoliko je to neminovnost (npr, preseljenje, odlazak kod veterinara, novi ljubimac, dete i sl.), pokušajte svojoj maci da okakšate privikavanje pomoću CBD ulja za mace.
Pre same terapije, obavezno se konsultujte sa veterinarom, ali i tim Vestratek je tu da vam sve informacije pruži iz prve ruke!